تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

معرفی مقاله در زمینه Health GIS

  مقاله زیر در در دومین سمینار تخصصی  کاربردهای علوم و فناوری‌های ژئوانفورماتیک در نظام سلامت  (ژئوانفورماتیک در خدمت محیط زیست سالم)  ارائه شده است. چکیده مقاله بصورت ذیل است.

  ارزیابی میزان خوشه ای بودن توزیع جغرافیایی بیماری مالتیپل اسکلروزیس(MS) با استفاده از تابع Ripley’s K  و شبیه سازی مونت کارلو در GIS

  (منطقه مورد مطالعه استان چهار محال و بختیاری )

  چکیده :

  زمینه و هدف : مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری نورولوژیکی مزمن سیستم اعصاب مرکزی می باشد که بوسیله التهاب، دیمیلینه شدن و آسیب اکسونی مشخص می شود این مطالعه با هدف آگاهی کلی از الگوی انتشار جغرافیایی این بیماری در استان چهار محال و بختیاری طراحی شد.

  روش بررسی (مواد و روشها ) : براى شناسايى و تشخیص الگوهاى مكانى بیماری MS  در استان چهار محال و بختیاری از تابع Ripley’s K  و شبیه سازی مونت کارلو  در محيط سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش حاضر ، با توجه به فاکتورهای تشخیصی MC Donald WI ، تمامی بیمارانی  که به طور قطعی در گروه تشخیصی مالتیپل اسکلروزیس قرار می گرفتند، می باشند.که در این میان تعداد 479 بیمار بین سالهای 1371 تا پایان سال 1390 که ساکن استان چهار محال و بختیاری و در بیمارستانهای استان بستری بودند،  مورد بررسی قرار گرفتند و تابع Ripley’s K تبدیل یافته برای موارد بیماری در محدوده ی مرز استان چهار محال و بختیاری اجرا گردید .  در این پژوهش برای محاسبه تابع Ripley’s K از نرم افزار ArcGIS استفاده گردید. نرم افزار مذکور قابلیت شبیه سازی مونت کارلو را دارد و به کاربر اجازه میدهد با استفاده از شبیه سازی مونت کارلو نقاط تصادفی در منطقه مورد مطالعه ایجاد کند . در اين تحقيق براي رفع اثر حاشيه اي كه به علت كمبود تعداد موارد بیماری در نزديكي مرز استان رخ مي دهد، از روش تصحيح اثر حاشيه اي رايپلي (Ripley's edge correction formula) استفاده گردید.

  یافته ها (نتایج) : برای رسیدن به ضریب اطمینان 90%به تعداد 9 بار شبیه سازی صورت گرفت. و تابع Ripley’s K به ازای هر شبیه سازی تصادفی اجرا شد و برای هر فاصله (d) ، مقدار ماکزیمم تابع K انتخاب شد. . آنالیز فوق در  در محیط نرم افزار Arc GIS ورژن 3/9 شرکت esri صورت گرفت.  در نمودار آنایز تابع K  ،  الگوی مکانی تصادفی مورد انتظار ، ObservedK الگوی مکانی مشاهدات ، LWConfEnv حد پائین مونت کارلو و HiConfEnv حد بالای مونت کارلو می باشد . منحنی الگوی مکانی مشاهده شده بالاتر از منحنی الگوی مکانی تصادفی مورد انتظار  قرار گرفت .

  نتیجه گیری : با توجه به ا ينكه تابع Ripley’s K با فاصله به نسبت زيادي بالاتر از حدود مونت كارلو قرار گرفت، الگوي پراكنش بیماران MS  در استان به شدت خوشه اي است.

  کلمات کلیدی : بیماری مالتیپل اسکلروزیس ، تابع Ripley’s K ،شبیه سازی مونت کارلو ، GIS ، توزیع جغرافیایی.

   

  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 تير 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161566
 • بازدید امروز :61539
 • بازدید داخلی :3817
 • کاربران حاضر :81
 • رباتهای جستجوگر:311
 • همه حاضرین :392

تگ های برتر